אדריכלים


אדריכלית אירמה קנטין

כמה שנות ניסיון במקצוע?

בוגרת הפקולטה לאדריכלות ועיצוב פנים של מכון אבני. סיימתי את לימודי בשנת 2007 ומאז ועד היום אני עובדת כמעצבת פנים במספר משרדים. בעלת סטודיו לאדריכלות ועיצוב פנים "סטודיו פרייפלד" משנת 2017. 

למה בחרת בקריירה בעיצוב פנים?

מגיל קטן, מאז שאני זוכרת את עצמי אהבתי ציור, עיצוב ועשייה הקשורה לעיצוב כמו עיצוב חדרי ופרטי הריהוט שבו.  השעות היפות ביותר שהיו לי עם אבי שהיה אדריכל ומהנדס ספנות היו אלו שבהן היינו יוצרים, מציירים וממציאים  משהו ביחד. בתחילת דרכי פניתי ללימודי עיצוב מוצר, אבל מהר הבנתי שעיצוב מוצר הינו רק חלק ולא הסתפקתי בזה ופניתי לאדריכלות.

מה מייחד אותך בתור מעצבת?

יש לי יכולת ייחודית לראות את החלל ובשלבים ראשונים לקלוט את הפוטנציאל העיצובי  תוך התחשבות בדרישות פונקציונליות.

מה הקושי הכי גדול בעיצוב בית ואיך מתגברים עליו?

עיצוב טוב יוצא מהבטן, זה כמו אהבה ממבט ראשון, הפן המקצועי בא אחר כך לענות  ולהסביר לעצמי וללקוח שתחושה ראשונית הייתה נכונה. הקושי האמיתי זה לשמור על אותו רעיון ולהט הראשונים לאורך הדרך ולא לאבד אותו בגלל אילוצי ביצוע.

ספרי לנו על אחד מבין הפרויקטים האחרונים שלך

זה התחיל כפרויקט שגרתי: תכנון ושיפוץ דירה מהיסוד עבור זוג עם שני ילדים. הדירה היתה ממוקמת בבניין יפואי היסטורי שנבנה בשנות השלושים.  מהתחלה ביני ובין הלקוחות היתה "כימיה טובה" וכל רעיון שהצעתי התקבל בהתלהבות. לפני שהפרויקט הוצא למכרז לקבלנים שאל אותי לפתע אחד מבני הזוג 'האם מצוין בכתב הכמויות שאין לגעת ברצפה בזמן השיפוץ? חייכתי כי חשבתי שזה בטח נאמר בצחוק אבל הוא מיד הוסיף ואמר 'אולי שכחתי להגיד לך אבל ממש חשוב לנו לשמור על כל אריח ואריח בבית, למרצפות יש זיכרון, וחשוב לנו לשמור את הסיפור שהיה בבית הזה לפני שאנחנו הגענו. וכך היה. שני בני הזוג הם אמני תיאטרון וההיבט ההיסטורי היה עבורם היבט רגשי מרכזי. הם לא התעניינו באספקטים ואילוצים הטכניים. כל הסבר על כך שעוד לא קיים חשמל אלחוטי ושכל קיר שהורסים מותיר על הרצפה "צלקת'', לא עזרו. חזרנו לסקיצות ולשולחן השרטוט, תכננו את כל הבית מחדש, את החשמל הצלחנו להעביר בהנמכות גבס ופתרנו גם את מעברי המים והביוב הלא פשוטים. לבסוף יצא בית מקסים ששימר את מורשתו והחשוב מכל שמרנו על ''הבלטות המצוירות''.

תני לנו בבקשה טיפ איך לבחור נכון מעצבת פנים לקראת שיפוץ יסודי בבית

המלצות הן לא תחליף להתרשמות אמיתית. חשוב לבקש דוגמאות וללכת ולראות את הפרויקטים שהאדריכל תכנן. אם סגנונו של האדריכל אינו תואם את ציפיותיכם ואינכם מתרשמים מהפרויקטים שראיתם, מירב הסיכויים שתכנון איתו לא יביא לפרויקט מוצלח. דבר נוסף וחשוב הינה תקשורת ושיח הדדי. וזה יכול לבוא לידי ביטוי כאשר אדריכל מדבר איתכם בשפה וביטויים שלא לגמרי ברורים לכם, למשל מילים כמו "חללים זורמים", "הקוד הגנטי" או "קיר כוח" עלול לגרום לכם לפספס פרטים חשובים בהבנת התכנון, ואשר יתגלו כחשובים ביותר בהמשך הדרך. חשוב להרגיש נוח עם האדריכל. וזוהי אותה כימיה שהזכרתי קודם. האדריכל הולך להיות האדם הקרוב ביותר אליכם במהלך תקופת בניית הבית, תכנונו ועיצובו. הוא המדריך ואיש קשר שלכם לעולם הבניה. אם תרגישו איתו נוח יהיה לכם קל יותר להיות פתוחים וכנים, וזה מעלה את הסיכוי שהתוצאה הסופית תענה על הציפיות שלכם במדויק. 

מעצבת פנים אינה ז'דאנובסקי

כמה שנות ניסיון במקצוע? 

אני עוסקת בתחום מעל 13 שנים. בוגרת החוג לעיצוב פנים- מסלול אקדמי ביה"ס הגבוהה לעיצוב "שנקר" ובעלת תואר ראשון בעיצוב פנים (BID). בעלת סטודיו YOTA המתמחה בעיצוב פנים לחללים עסקיים וחללי מגורים.

למה בחרת בקריירה בעיצוב פנים?

 מגיל צעיר העסיק אותי מאוד עניין העיצוב והאומנות. משם זה התפתח לאהבה ומשיכה עזה לאדריכלות ועיצוב פנים. תמיד חלמתי ליצור דברים שירגשו אנשים, חלל וסביבה ייחודית לכל אדם.

מה מייחד אותך בתור מעצבת?

YOTA- היא האות התשיעית בשפה היוונית, והיא נכתבה במקור עם i. האות קיבלה משמעות של דבר קטן או חסר חשיבות לכאורה, אך בפועל לקיומו או העדרו קיימת משמעות רבה, בדיוק כמו עיצוב בחללים. הייחודיות של הסטודיו שלי היא היכולת להבליט את הייחודיות של העסק של הלקוח  או חלל מגורים בבית פרטי, על ידי בידול ויזואלי של החלל, כך שיהפוך להיות PEOPLE SPACE, מקום ייחודי של אנשים, מקום שפשוט מזמין  אותך להישאר.

מה הקושי הכי גדול בעיצוב בית ואיך מתגברים עליו?

הקושי הכי גדול  בשבילי בעיצוב הבית - זו התמודדות עם הפחד של הלקוח משינוים והחלטות חדשות. ולא במקרה אומרים שמעצב פנים טוב צריך להיות גם פסיכולוג טוב, הוא צריך להבין את הלקוח ואת רצונותיו. בנוסף, אני משתמשת בכל הכלים הטכניים האפשריים כדי להסביר ולתת הרגשה בטוחה שהשינוי שחלל הבית עובר הוא השינוי נכון.

ספרי לנו על אחד מבין הפרויקטים האחרונים שלך

אחד הפרויקטים האחרונים שיצא לי לעבוד עליהם- הוא פרויקט דירת מגורים עבור זוג אנשים מבוגרים. מצידה: סנטימנטים לחפצים ורהיטים מהעבר, ומצידו: שתי עקרונות, נוח ונעים. הם רצו בית חם ורגוע, אסתטי ומסודר. כמובן, היה פחד לשינוי מיקום של כל רהיט או חפץ שהוזז או נכנס בחלל, לצבע לא שגרתי לעיניהם. אך בסופו של דבר הפרויקט צלח הצלחה ומומש בצורה מאוד יפה ומרגשת.  האושר שלי הוא שבסופו של פרויקט הלקוחה אמרה לי: "לא ידעתי מה בדיוק אני צריכה, ידעתי מה אני לא צריכה. לא התחברתי לשום דבר בתחילת הדרך של הפרויקט, אך מהר מאוד הבנתי שמה שאת מסבירה לנו ומציעה לנו- זה בדיוק מה שאנחנו צריכים. ופשוט הצלחנו."

תני לנו בבקשה טיפ איך לבחור נכון מעצבת פנים לקראת שיפוץ יסודי בבית

עבודת תכנון ושיפוץ היא עבודה מורכבת ולא פשוטה, דורשת ניסיון וידע בהרבה אספקטים כמו מערכות רבות, הבנה בחומרים, תכנון נכון, תאום פרטים אינסופי ועוד הרבה דברים נוספים. כמוכן שחשוב לראות תיק עבודות על מנת לבדוק האם אתם מתחברים לסגנונות בהם דוגל המעצב/ת  . יתרה מזאת חשוב שמעצב/ת הפנים איתה/ו תעבדו יהיה בן אדם שתוכלו לסמוך עליו. נקודה  אחרונה ומאוד חשובה: למרות שזה ישמע מאוד שיווקי, אבל כדי למנוע את כאב הראש של האופן בו מתבצע הפרויקט (ותאמינו לי, יש לי ניסיון) מאוד חשובה התקשורת בין הקבלן המבצע לבין המתכנן  (המעצב/ת) , אני ממליצה לקחת צוות של מעצב/ת וקבלן שרגיל לעבוד יחדיו.  אל תחששו שהם עובדים ביחד בגלל הכסף. הם עובדים יחד כי הם מבינים אחד את השני ויודעים להגיע לתוצאה הכי טובה בשיתוף פעולה.